Баскетболистите на Балкан допуснаха трета загуба в първенството на НБЛ. В мач от 16 кръг те бяха надиграни в Плевен от местния Спартак с 81-71 /21-22, 18-25, 26-10, 16-14/.

Домакините започнаха с 5-0 във втората минута, но Балкан бързо обърна резултата и спечели първата четвъртина с една точка разлика - 22-21. Във втората зелените започнаха да увеличават преднината си, която на полувремето бе 8 точки в тяхна полза - 47-39.

Началото на третата част обаче бе кошмарно за Балкан. Домакините направиха серия от 16-0, а балканци вкараха първия си кош чак в 5-та минута. Въпреки че зелените намалиха до 3 точки при 60-57 за Спартак, в оставащите до края на периода 90 секунди плевенчани отново взеха преднина и след половин час игра водеха с 8 точки - 65-57.

Опитите на Балкан да направи обрат в последните десет минути не се получиха. Със серия от тройки на Савич и Груев домакините си осигуриха комфортна преднина, която пет минути преди края вече бе 12 точки - 74-62. И до края не я изпуснаха, като спечелиха мача с 81-71.

Този резултат се потвърждава и от статистиката. Спартак превъзхождаше по всички основни показатели: стрелба 55% срещу едва 41% на Балкан, от тройката плевенчани вкараха 13 пъти от 26 опита, докато гостите имат  7 от 25. Играчите на Спартак спечелиха и борбата под двата коша - 33 срещу 29. имат и цели 8 асистенции повече - 20 спрямо 12, грешките бяха по 15.

Най-резултатен за Балкан с 21 точки бе Николай Върбанов. Мартин Дурчев отбеляза 18, третият с двуцифрен актив е Фортънбъри с 10. Александров вкара 8, капитанът Мартин Маринов завърши с 6, като има 2 тройки от 7 опита, с 5 е Острев, 4 Цветкович, 3 Петков. Бръкич не игра заради контузия.

За Спартак с 21 точки е Груев, 20 отбеляза Савич, който има 9 борби и 6! асистенции,14 добави Величкович, а Маринчешки вкара 7 точки и овладя 13 борби.

Вчера в Бургас Лукойл Академик победи Черноморец с 82-62. В другите мачове от днес се получиха следните резултати: Рилски спортист - Академик Пловдив 84-69, Левски 2014 - Берое 71-82 и Черно море Порт Варна - Ямбол 91-88.