В днешния първи полуфинал за Купата на България отборът на Балкан загуби от Лукойл Академик с 68-85 (21-22, 16-18, 17-19, 14-26). Така утре за трофея ще спори Лукойл Академик, а Балкан ще играе в мача за третото място, който според мнозина отдавна не е необходим.

Естествено, Арена Ботевград бе пълна за този очакван с огромен интерес двубой. Първите три части бяха оспорвани - в първата балканци изоставаха само с 1 точка, на полувремето с 3 - 37-40, а след третата четвъртина с 5 - 54-59. В самото начало на последния период тимът от Правец дръпна с 8 точки, след две минути зелените намалиха до 3, но от този момент нататък не издържаха. Баскетболистите на Лукойл Академик започнаха да играят по-освободено и до края на мача вдигнаха разликата.

Победителите спечелиха убедително борбата - имат овладени 45 топки срещу 30 на Балкан. Стрелбата им също е по-точна - 45% спрямо 33.

Балкан не можа да се справи в защита най-вече с Бранислав Ратковица, който вкара 5 тройки и завърши с 22 точки, и с Желко Шакич, отбелязал 20. В нападение зелените трудно организираха атаките си, съперникът бе взел мерки за неутрализирането на Мартин Маринов, който завърши само с 2 точки от наказателни удари и е 2-0 за 2 точки и 3-0 от тройката. Най-резултатен за Балкан със 17 точки е Цветослав Острев, с 15 е Мартин Дурчев.

Така утре от 14.30 Балкан ще играе за третото място със загубилия втория полуфинал между Рилски спортист и Берое, който се играе в момента. Финалът е от 18.30 ч.