На 26 юни 1944 четата, наброяваща 33 души, осъмва обкръжена, вследствие на предателство, от около 350 жандармеристи в горичката край Брусен.
Първоначално жандармеристите уверено настъпват в гората, като дори не залягат. Първият събудил се партизанин, командирът Йото Врачев, прострелва смъртоносно жандармерист и това всява паника сред правителствената част.
След като цял ден партизаните оказват упорита съпротива на превъзхождащия ги в жива сила и въоръжение противник, жандармерията запалва горичката от няколко страни.
С падането на вечерта  останалите живи 9 партизани бягат към съседната гора, където търсят прикритието на нощта. От тях само двама достигат гората, където успешно се скриват от жандармеристите.
В крайна сметка 19 партизани са убити, 1 е пленен и по-късно погребан жив, а останалите успяват да избягат.
------------- 
За поредна година тази страшна епопея събира близки и съратници на загиналите.
Тази година възпоменателният митинг се проведе на 24 юни, два дни преди зловещата дата.
За да отдадат почит на загиналите в неравен бой в местността „Черни дол” 19 партизани от ІІІ-та чета на Червенобрежкия отряд „Георги Бенковски” дойдоха Йорданка Кринчева – председател на Областния съвет на БАС, Елка Филибинова – дъщеря на убитата Станка Филибинова, Миронка Ангелкова – член на Изпълнителното бюро на БАС, Наталия Петрова – директор на музея на Гарнизонното стрелбище, Владимир Маринов -  член ва ОбС на БАС в гр. Правец, Йосиф и Елиза Алкалай от Израел.
За събитията от прези 73 години говори Чавдар Крачунов – председател на ОбС на бАС в Етрополе, който напомни за пореден път:
Брусенската битка е сражение по време на партизанското движение в България от 1941-1944 между трета чета на Червенобрежкия партизански отряд "Георги Бенковски" и жандармерийски части край село Брусен, Етрополска община, Софийска област.
На 26 юни 1944 четата, наброяваща 33 души, осъмва обкръжена, вследствие на предателство, от около 350 жандармеристи в горичката в м. Черни дол  край Брусен.
Първоначално жандармеристите уверено настъпват в гората, като дори не залягат. Първият събудил се партизанин, командирът Йото Врачев прострелва смъртоносно жандармерист и това всява паника сред правителствената част. След като цял ден партизаните оказват упорита съпротива на превъзхождащия в жива сила и въоръжение противник, жандармерията запалва горичката от няколко страни. С падането на вечерта, поелата командването след смъртта на двама командири, Митка Гръбчева заповядва на останалите живи партизани да бягат към съседната гора, където да търсят прикритието на нощта. Гръбчева хвърля две гранати в редиците на настъпващите жандармеристи и спасителният бяг започва. Само тя и още един партизанин достигат гората, където успешно се скриват от жандармеристите.
В крайна сметка 19 партизани от битката в Черни дол край Брусен са заровени във варница край селото. Един от тях е бил полужив и на сутринта са видели ръката му, стисната в юмрук да стърчи над ямата.
Поздравителен адрес от името на Корнелия Нинова – председател на НС на БСП и слово произнесе Йорданка Кринчева.
Николинка Червенякова и Лъчезар Лазаров прочетоха имената на загиналите.
Подходяща програма изнесе певческата група към НЧ „Слънце” в с. Лопян с ръководител Пейо Пеев. В програмата се включиха Петко Коцев с рецитация на стихотворение за битката в черни дол и Влади Маринов.
Цветя пред паметника поднесоха от:
- ОбС на БСП – Етрополе
- ОбС на БАС – Етрополе
- ОбС на Демократимчния съюз на жените
- Основната партийна организация в Брусен
- РПК – Етрополе
- Областния съвет на БАС – София област
- Областния съвет на БСП – София област
- генерал Стефан Цолов
- от близките на загиналите
Водеща на митинга беше Николинка Червенякова.