Баскетболистите на Балкан започнаха по чудесен начин новия шампионат на НБЛ. В първия си мач днес следобед в Арена Ботевград те победиха Лукойл Академик с 69-65 /33-34, 18-14, 16-13, 13-14/. Този успех бе и отличен подарък за рожденика Венци Петков, който днес навършва 26 години.

Така зелените стартираха с успех, след като по програма почиваха в първия кръг. А за Лукойл Академик това е първа загуба, след като в първия кръг спечелиха категорично срещу Рилски спортист с 95-75.

Срещата започна по-добре за гостите от Правец, които спечелиха първата четвъртина с 2 точки разлика. Малко преди средата на втората балканци обърнаха резултата в своя полза и на полувремето водеха с 2 - 40-38.

Само две минути и половина след началото на третия период преднината на домакините достигна до 9 точки при 50-41, а след половин час игра резултатът бе 56-51 в тяхна полза. Най-напечено бе в последните десет минути, когато с подобрена игра Лукойл Академик започна да догонва и три минути преди края изравни - 63-63, а 1.43 секунди до сирената поведе с 65-64. В оставащото до края време балканци бяха по-концентрирани, допуснаха по-малко грешки и заслужено спечелиха.

Стрелбата на двата тима бе равна - по 40 процента, Балкан има по-добър шут от тройката - 30% /9 от 30/, докато гостите са с 5 от 25 /20%/. Тимът от Правец обаче превъзхождаше в борбата под коша - 44 овладени топки срещу 32 на Балкан, като червените взеха цели 15 борби в нападение, имат и 5 асистенции повече. Но пък направиха двойно повече грешки от Балкан 19 срещу 10.

Страхотен мач за победителите направи Павел Иванов, който стана топреализатор с 25 точки с 4 тройки от 7 опита. На обичайното си добро ниво бе и гардът Девин Брукс, който отново завърши с дабъл-дабъл - 16 точки и 12 борби, и е с най-много асистенции - 7. Дивон Уошингтън има 9 точки, със 7 е рожденикът Венци Петков, 6 вкарна Фортънбъри, с 4 е Дейвид Хаутън, който игра успешно срещу мощния и по-висок от него център на гостите Кийт Клентън, 2 точки за успеха добави Кочев.

За Лукойл Академик с 13 точки е Христо Николов, по 12 имат Кийт Клентън и Джъстин Нокс.

В другите два мача от 2 кръг, играни днес, Рилски спортист разгроми имащия все още кадрови проблеми Черно море Тича със 120-73, а в Ямбол домакините спечелиха срещу Спартак Плевен с 87-73.