В голямото дерби на върха в НБЛ тази вечер Балкан победи Левски Лукойл със 77-71. Близо 3000 зрители в Арена Ботевград станаха свидетели на този чудесен успех и след последната сирена заслужено ликуваха заедно с играчите от отбора.

Балкан печели втора победа над своя съперник този сезон. На 16 ноември в зала Универсиада се наложи със 76-73 и това бе първо поражение за тима от столицата.  Но докато тогава в състава на „сините” имаше няколко контузени, днес той срази своя съперник в  пълния му състав.

Началото бе за гостите, които спечелиха първата четвъртина с 8 точки разлика. В началото на втората пасивът на Балкан дори стана двуцифрен при 23-33 в 14-та минута. Но до края на полувремето домакините  успяха да намалят изоставането си до 6 точки, като спечелиха частта с 25-23.

След почивката балканци изригнаха. Първо изравниха 53-53 в 25-та минута, а след това направиха пълен обрат. Стигнаха до аванс от 8 точки 62-54 минута преди края на четвъртината, но позволиха той да бъде намален само до 3 – 62-59. Решителната последна част бе най-шеметна. Левски Лукойл успя да изравни 64-64 в 34-та минута. Но балканци дръпнаха със серия от 6-0, след което поведоха с 9 точки- 75-66, когато оставаха 2.28 минути. Съперниците им вече бяха деморализирани и до края зеленобелите не позволиха да бъдат застрашени. Краен резултат 77-71 за Балкан.

Дейшон Найт изигра страхотен мач и стана топреализатор с 20 точки. Отличен дебют пред публиката на Балкан направи новият играч Кейси Бенсън, който отбеляза 13 точки за 25 минути на полето с 3 борби и 2 асистенции. Крис Минков бе много силен, вкара 12 точки и бе близо до дабъл-дабъл с 9 овладени борби. С 9 точки е Марко Радонич, с 8 точки и 10 борби е Кени Хол, 7 има капитанът Димитър Димитров, с 4 е Алекс Симеонов, по 2 добавиха Михайло Секулович и Станислав Цонков.

За Левски Лукойл много силен първи мач за новия си отбор направи сръбският център Данило Тасич, който вкара 14 точки. Най-резултатен с 16 бе Брендън Йънг, с 12 е Райън Райт, 11 има Йордан Минчев.

Сн.: БК "Балкан"