Баскетболистите на Балкан победиха Левски 2014  с 82-71 (18-17, 18-22, 15-8, 31-24) в мач от група А на Delasport Балканска лига. Това стана тази вечер в Арена Ботевград пред своите привърженици, които от дълго време не бяха имали възможност да подкрепят отбора в собствената им зала. Това бе втори мач на зелените в група А на Балканската лига и първи техен успех в регионалния турнир.

След равностойна първа четвъртина Балкан имаше аванс от 1 точка. Във втората обаче гостите направиха обрат и на полувремето водеха с 39-36. В тези първи две части Левски 2014 в повечето случаи успяваше да прекъсне връзката между гардовете на Балкан, което постигаше сравнително лесно.

В третия период треньорът Видич очевидно бе внесъл определени корекции в тази посока. Домакините спечелиха тази четвъртина с 15-8 и преди четвъртата десет  резултатът бе 51-47 в тяхна полза.

Доста по-голяма разлика в играта на двата съперника се видя в решителната последна част. Още в първите три минути балканци направиха силна серия и авансът им стана двуцифрен - 62-52. Именно в този отрязък бе и първият кош на Станимир Маринов.

След това двата тима си размениха по една серия от по 5-0 и в 36-та минута Балкан отново поведе с 10 точки - 71-61.  Продължи да я поддържа и дори да я увеличава - - най-голямата разлика бе 13 точки 76-63 в 38-та минута. А последната сирена дойде при 82-71 за Балкан.

Петима от Балкан отбелязаха повече от 10 точки. Най-резултатни с по 16 са Митко Димитров (5 борби) и Дерик Маркс,с 14 е Калил Дюкс,  по 12 вкараха  Алихан Демир и Трейвин Тибодо, който направи и дабъл-дабъл с 10 овладени борби. Крис Минков отбеляза 6 точки, с по 2 са Станимир Маринов, Николай Грозев и Денислав Вутев.  За Левски с 16 точки е Чавдар Костов, 13 вкара Илайджа Лонг, с по 12 са Ивица Радич и Марио Литъл, Чернокожев добави 10.

Мачът бе наблюдаван от момичетата от женския национален отбор на България, които от вчера започнаха своя лагер в Ботевград преди мача им от квалификациите за Евробаскет 2023 с Хърватия, който е на 11 ноември в Арена Ботевград. Малко след началото на срещата в Арена Ботевград се появи и един от кандидатите за президент на БФБ Владимир Боянов.

Следващият мач на Балкан от Балканската лига отново е в Ботевград. Той срещу тима от РСМ Куманово 2009 на 9 ноември. А при това в среща от НБЛ тази събота, 6 ноември зелените ще приемат Черно море Тича.