Предлагат повишаване на местните данъци: Данък недвижими имоти – от 3 на 3,5 промила; Данък МПС – с близо 35%; Патентен данък – с 30%.


Проектът за промени в Наредбата за определяне размера на местните данъци е публикуват на страницата за Община Ботевград. 


Пред местните медии днес кметът Иван Гавалюгов посочи основните причини за повишаване на данъка върху недвижимите имоти и данък МПС, съответно неактуалните данъчни оценки и инфлацията. 


“Основният местен данък недвижимо имущество е обвързан с данъчната оценка, която не е променяна от 2008 год. И в предходни години сме коментирали, че единствената възможност на общините е да актуализират чрез промяна в ставката, което аз лично считам за неправилно, и не само аз, разбира се. Ние сме предвидили чрез промяна в ставката да компенсираме всички поскъпвания, както за гражданите, така и общините, било то за услуги, покупки, доставки, строителство и т.н. По тази причина актуализираме данака върху недвижимите имоти от 3 на 3,5 промила върху данъчната оценка, която е от 2008 год.


Другият основен местен данък, който общините получават като приход и който държавата им е оставила като възможност да си набавят собствени приходи, които да разходват по решение на Общинския съвет, е данък МПС. Сегашният начин на формирането на този данък е от 2019 год. Към настоящия момент предложението ни е да го актуализираме дори па-малко от официалната инфлация по данни на Националния статистически институт – около 35%. Макар че официалната статистика от януари 2019 год. към ноември 2024 год. е 37,8%. Първоначално, когато данък МПС е предоставен за събиране от общините, е имало ограничения – да се ползва само за пътна инфраструктура, за поддържане на уличната мрежа в населените места. Впоследствие това ограничение отпада, но приходите от него, така или иначе, се ползват основно за тези нужди. Услугите и материалите от 2019 год. към настоящия момент в тази сфера са поскъпнали повече от два пъти. Мога да приведа и конкретни примери, разбира се, ние сме преценили, че  въпреки това ще предложим увеличение само с размера, близък до официалната инфлация. 


Това сa ни основните мотиви. Темата е широка и ние, общините, продължаваме да смятаме, че данъчните оценки трябва дa се актуализират и да има ясен механизъм, който, на някакъв период разумен, да отразява не просто инфлацията, a пазара на недвижимо имущество, най-общо казано, в страната и в отделни региони. За да няма такава, образно казано, ножица между данъчна оценка и пазарна оценка на имота. Ще приведа за пореден път един простичък пример: една къща, ако струва 100 000 лева по реална пазарна цена, данъчната й оценка е около 10 000 лв. Данъците й се плащат върху данъчната оценка, а не върху пазарната цена. Данъкът й при 3 промила към настоящия момент е 30 лв. на годишна база, а ако бъде актуализиран на 3,5 промила, ще бъде 35 лв. Това, като основен местен данък, е изключително неадекватно на база на нуждите, потребностите, инвестициите, разходите, които се опитваме да правим, а не само да разчитаме основно на европейско и национално финансиране, което е в доста по-големи размери, но се случва доста трудно и непредвидимо. Всички общини желаем да можем да разчитаме много повече на собствените приходи, считаме, че ще бъдем много по-гъвкави и по-адекватни по отношение на реализиране на необходимите инвестиции и осигуряване на необходимите средства за поддръжка на инфраструктура или на дейности, които са в правомощията и отговорностите на местната власт, коментира кметът Иван Гавалюгов. –Данъците не са основният източник за финансиране. Доста активни сме в търсене на други начини, за щастие голяма част от средствата успяваме да осигурим по различни проекти, по които Община Ботевград е бенефициент, но в същото време искаме да имаме и финансова самостоятелност, а това се реализира основно чрез местните политики в определяне цените на услугите и местните данъци“, коментира той.   


Ако Общинският съвет даде съгласие за повишаване на местните данъци, с около 30 на сто би се увеличил приходът от данък недвижимо имущество. Към момента постъпленията от него са около 1 800 000 лв., при събираемост 85%, която е относително постоянна. При по-висок данък се очаква приход в размер на около 2 400 000 лв. Това съобщи още градоначалникът.


“В общата рамка на бюджета на общината, която през тази година е около 120 милиона лева с всичкото национално и европейско финансиране, изглежда незначително, но целта е да бъдем по-адекватни към финансовата ангажираност към местния бюджет“, подчерта Иван Гавалюгов.


С предложените промени в Наредбата за определяне на местните данъци може да се запознаете ТУК.