Общинският съвет реши данък МПС да бъде увеличен с 25%, а не с 35%, както бе предложено във внесения проект на решение. Предложението направи Тихомир Маринов от името на Постоянната комисия по бюджет и финанси към местния парламент. “Оттук нататък вече регулярно да се актуализират ставките", отправи препоръка той и допълни: "Все пак тези пари са от хората, но те са и за хората, за тяхното добруване. Как вече се харчат, има си контролни органи, които би трябвало да следят за това.". Предложението на съветника беше прието с 14 гласа “за“, 7 “против“ и  3 “въздържал се“.


Преди да бъде подложено на гласуване кметът Гавалюгов заяви, че приема така направеното предложение, около което са се обединили почти всички постоянни комисии в ОбС.


Запазва се предложението на вносителя за увеличение на данъка върху недвижимите имоти от 3 на 3,5 промила и на патентния данък с 30%. 


По време на дебата Борис Дренов предложи: данък МПС да бъде увеличен с 10%; данък върху недвижимите имоти от 3,0 на 3,3 промила, а не както се предлага в проекта на решение - 3,5 промила; патентен данък с 50% вместо с 30%. Неговото предложение не събра достатъчен брой гласове.


Димитър Романов също изрази мнение, че увеличиеното трябва да става плавно, а не наведнъж. Той предложи увеличението на данък МПС да бъде с 12% вместо с предлаганите 35%, но и това предложение не получи необходимия брой гласове “за“. 


Преди да започне обсъждането адв. Мария Накова – юрист на Общинския съвет, обърна внимание, че през тази година Народното събрание на Република България прие Закон за въвеждане на еврото. Съгласно параграф 6, ал.1, т.2 от Преходните и заключителни разпоредби на закона всички държавни органи, както и на местното самоуправление трябва в шестмесечен срок от влизане му в сила -  до 20 февруари 2025 год., да се съобразят с тези разпоредби. 


Обръщайки се към вносителя на проекта за промени в Наредбата за определяне на местните данъци, адв. Накова  предложи да се създаде раздел VII  в подзаконовия нормативен акт, в който да се предвиди параграф 5 в Преходните и заключителни разпоредби със следния текст: “На основание параграф 6, ал.1, т.2 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за въвеждане на еврото в Република България, навсякъде в Наредбата за определяне на местните данъци на територията на община Ботевград, където е посочена валутата в лева или съкратеното лв., да се замени с валутата евро, като това изменение да влезе в сила от датата на въвеждане на еврото като парична единица в Република България.“. Тя уточни, че превалутирането ще бъде по фиксиран курс. 


Според Петя Кочкова "трябва да се изчака въвеждането на еврото и тогава да се променят тези стойности“. Тя направи предложение да се отложи вземането на решение по внесената докладна за увеличение на данъците, но то не бе прието. 


Кметът Гавалюгов обясни, че със средствата, които Община Ботевград събира от данък МПС и данък върху недвижимото имущество,  към настоящия момент може да правят по-малко неща, да си купят по-малко услуги – строителни, консултантски и други, стоки и материали, отколкото в предходни години. Като причина той изтъкна, че темповете на нарастване на данъка върху недвижимите имоти и данък МПС са по-малки от официалната инфлация през 2019 год. насам и от увеличението на цените на стоки и услуги в определени сфери, най-вече в строителството.


“Това, че се събира по-голяма сума от данък МПС е на база на това, че има повече регистрирани автомобили. Но нуждите на населението са по-големи от средствата, които ние събираме. И това ще бъде така при всяко общинско ръководство“,  подчерта Иван Гавалюгов. 


По отношение на критиките, че вместо увеличението на налозите да става плавно, то се прави наведнъж през тази година, той заяви: “Отговорът може би няма да ви се стори основателен, но когато имахме кризисни години, като пандемията от ковид – 2019-та, 2020 година, тогава инфлацията не беше толкова осезаема, но всички знаем за ограниченията, които бяха наложени, за затрудненията пред бизнеса, затрудненията пред хората, някои от тях загубиха работата си или силно редуцираха доходите си. Тогава решихме да не вдигаме тежестта върху населението и юридическите лица. А най-големите инфлационни процеси се забелязаха през 2021 – 2022 година, частично отшумяващи през 2023 год. Те бяха породени от сериозното увеличение на цените на енергоносителите, свързани с войната, специалната военна операция, или кой както иска да го нарече, в Украйна. Тогава се катализираха най-сериозни инфлационни процеси, които автоматично доведоха до увеличаване на цените на редица стоки и услуги. Тогава също преценихме, че не е разумно да се увеличат данъците. Но смятаме, че в настоящата година, когато вече инфлацията не оказва такъв натиск върху пазара, доходите прогресивно нарастват, приходите – средно, спрямо разходите се увеличават, което означава, че покупателната способност на населението се увеличава. При нас в Общината, по отношение на местните приходи, се забелязва обратната тенденция, покупателната способност спрямо нуждите намалява. Делът на собствените приходи в общинския бюджет намалява прогресивно поне от 5 години насам. Към настоящия момент е към 25%, а 75% е делът на държавните приходи. Основно перо в приходите от държавния бюджет е субсидията за делегирани от държавата дейности, която се е увеличила повече от два пъти от 2019 година насам, и това е най-вече заради увеличените разходи за възнаграждения и осигуровки в сферите, които държавата издържа – образование, култура, социални дейности и други.“.