Българският национален отбор - младежи, разби връстниците си от Португалия с 97-67 в първата от двете контроли между двата тима, играна тази вечер в Правец.  Националните формации и на двете страни се готвят за предстоящото европейско първенство за тази възраст.

Гостите започнаха по-добре и поддържаха малък аванс до деветата минута на първата четвъртина. Във втората младите български национали заиграха значително по-добре и на полувремето имаха преднина от 9 точки - 44-35. След почивката избраниците на старши треньора Иван Чолаков наложиха тотално превъзходство и три минути преди края на третата част разликата в тяхна полза достигна до 20 точки - 61-41. В четвъртата бяха още по-убедителни и малко преди сирената постигнаха и най-голямата разлика, фиксирана в крайния резултат - 97-67.

Петима от нашите национали завършиха с двуцифрен точков актив. Най-резултатен бе Цветелин Иванов с 22 точки и много добър процент стрелба - 8/4 от тройката и 6/4 за 2 точки. Изключително равномерно и игра и Алесандър Янев (на снимката), който реализира 15 точки, спечели 6 борби, отне две топки и направи един чадър. С една точка по-малко - 14, е съотборникът му от "Черно море" Васил Кьосев, с 11 е Симеон Илиев, с 10 - Иво Славчев.

От младите португалци над всички бе крилото Жозе соареш с 24 точки, с 12 е Андре Беса.

Двата тима имат сходен ростер в ръстово отношение - без открояващи се високи състезатели. Българите обаче показаха, че са далеч по-хомогенен и класен тим от своя съперник. И в стрелбата - 54 срещу 38 процента, и в овладените топки - 43 срещу само 25 за португалците, които направиха и два пъти повече грешки.

Втората контрола между двата тима е утре от 19 часа, отново в Правец.