В първата контрола преди европейските квалификации мъжкият национален отбор победи тази вечер в Правец Португалия с 68-64 (49-49). Това бе първата от двете проверки между двата тима, втората среща е утре от 18.00 ч., отново в Правец.

Двата отбора демонстрираха значително по-добра игра в защита, отколкото в нападение. В първата част бяха отбелязани едва 22 точки, 12 от които на българите. Във втората част домакините взеха аванс от 7 точки - 35-28,  а преди последната четвъртина резултатът бе равен - 49-49.

Най-резултатен за националите ни с 23 точки бе Чавдар Костов, с 9 е Николай Върбанов, 8 има Мартин Дурчев, с по 6 са Христо Николов и Божидар Аврамов, Иван Лилов завърши с 2.

Един от помощниците на португалския тим е бившият български национал Иван Костурков, който от дълги години работи и живее в Португалия.