Нациналният отбор по баскетбол на България нокаутира тима на Полша с 74:70 (12:21, 16:14, 16:20, 30:15), по време на втората среща за нашите момчета в тазгодишните квалификации за Евробаскет'11. Двубоят се игра в столичната зала "Универсиада”.

По време на целия двубой, България губеше почти през цялото време, но успя да се мобилизира в последните 7 минути на втората четвърт, за да победи съперниците си.

Филип Виденов вкара 3 последователни тройки за българите и общо 5 такива, и се представи като най-резултатния играч за домакините с 26 точки и въобще в мача, следван от Стефан Георгиев и Калуей. За гостите най-добре се представи Келти.

България изигра слаба първа част, в която вкара само 12 точки срещу 21 за Полша. През първите 10 минути поляците вкараха четири тройки, а Мачей Лампе реализира цели 12 точки. Полша поведе през първите 10 минути първо с 12:5, а след това с 15:7 и с 21:12.

През втората четвърт преднината на гостите достигна 11 точки - при 29:18, а на почивката Полша водеше със 7 точки - 35:28.

В началото на третата част България започна със серия от 5:0 след кош на Стефан Георгиев и тройка на Филип Виденов и намалихме пасива си на 2 точки - 33:35. След това обаче серия от 5:0 направиха и поляците и поведоха с 40:33.

В средата на частта играчите на Полша поведоха с 12 точки - 47:35, след като продължиха отличната си стрелба от зоната за трите точки. Малко по-късно преднината на гостите достигна 14 точки - 52:38. След това българите направиха серия от 6:0 и намалиха преднината на Полша на 8 точки - 52:44. Последва обаче тройка на Томас Келати за 55:44 за гостите след 30 минути игра.

Последната част започна с техническо нарушение на Ърл Калоуей, който удари с топката съперник при спряна игра. След това момчетата на Росен Барчовски се хвърлиха в атака и след две поредни тройки на Филип Виденов България намали пасива си само на 2 точки - 54:56 шест минути преди сирената.

Последва кош на Гортат, но Стефан Георгиев вкара един наказателен удар и кош и Полша вече водеше само с една точка - 57:58. България поведе за втори път в мача и направи обрат по-малко от 5 минути преди края с тройка на Чавдар Костов - 60:58.

Поляците израниха, но след това с третата си поредна тройка и един наказателен удар Филип Виденов направи 64:60 за България. Така домакините имаха серия от 20:5 от началото на частта. Съперниците ни не се предадоха и с кош на Гортат и тройка на Бериша отново поведоха - 65:64 две минути преди сирената.

С тройка на Ърл Калоуей българите отново поведоха - 67:65, а след това Филип Виденов отново с тройка направи резултата 70:65. Виденов добави нови два наказателни удара за 72:67, но последва тройка на Бериша 3 секунди преди края.

След това Виденов застана на наказателната линия и пропусна и двата фаула, но при втория Калоян Иванов направи добавка за крайното 74:70 за България.

Националите стартираха с успех своята кампания след победа в понеделник като гости на Португалия с 67:59.

Гостите ни тази вечер пък пристигнаха в София след загуба в Тбилиси от Грузия с 65:84 и домакински успех над Португалия с 86:64.

Между двете полувремена на мача, президентът на БФБаскетбол Михаил Михов награди с почетни плакети и рози баскетболистите на България, които преди 30 години спечелиха сребърните медали от Олимпиадата в Москва през 1980 година.

Успехa през 1980-а извоюваха Пенка Методиева, Пенка Стоянова - капитан, Петкана Макавеева, Надка Голчева,  Снежана Михайлова, Силвия Германова, Ваня Дерменджиева, Ангелина Михайлова, Диана Дилова, Костадинка Радкова, Евладия Славчева и Красимира Богданова, която вече не е сред нас. Треньор бе Иван Гълъбов, а негов помощник - Димитър Сахаников

БЪЛГАРИЯ - Полша - 74:70 (12:21, 16:14, 16:20, 30:15)

състави:

БЪЛГАРИЯ - Деян Иванов 5, Филип Виденов 26, Ърл Калоуей 12, Николай Върбанов 0, Чавдар Костов 8 (Калоян Иванов 3, Златин Георгиев 7, Стефан Георгиев 12, Асен Великов 1);

Полша - Михал Чилински 5, Мачей Лампе 18, Томас Келати 17, Марчин Гортат 10, Лукаш Кошарек 7 (Дардан Бериша 6, Адам Хрицанюк 2, Лукаш Майевски 0, Филип Дилевич 5);

съдии - Саша Пукал (Словения), Сергей Зашчук (Украйна), Марко Юрас (Сърбия)