От полунощ започна електронното преброяване на населението в интернет, организирано от Националния статистически институт (НСИ). За момента системата работи без проблеми, въпреки че вчера заради тестването й сайтът на института беше временно недостъпен.
Всеки желаещ да се самопреброи през интернет сайта на НСИ трябва да се регистрира и след получаване на парола може сам да въведе отговорите си във въпросника на НОИ.
Анкетната карта е с 34 въпроса. Целта е чрез тях да се събере информация за възрастта, образованието, трудовата дейност, семейното положение и жилищните условия, но не и за собствеността на хората, за доходите им или данъците, които плащат, обясниха от НСИ.
След попълването на анкетната карта преброилите се ще получават уникален 10-цифрен код, който трябва да покажат на анкетьорите на НСИ като доказателство, че са се преброили онлайн.
От 8.00 часа на 10 февруари до 20.00 часа на 28 февруари преброяването ще се прави от анкетьори чрез посещение на домакинствата, обясниха от НСИ. Глобата за тези, които откажат да участват е 120 лева. За преброяването не са нужни никакви допълнителни документи - например диплома за образование или удостоверение за граждански брак. При въпросите най-важни са тези, които ще покажат колко е броят на хората в отделните градове и села.
От НСИ обясняват още, че преброяването на населението е единственият източник на точни данни за броя на хората в страната и в отделните населени места по пол, възраст, образование, грамотност, занятие, вероизповедание, етническа принадлежност.
Въпросите от преброителната карта са за Вас и членовете на Вашето домакинство – възраст, образование, трудова дейност, семейно положение, местоживеене, Вашите жилищни условия, но не за собствеността Ви, Вашите доходи или данъците, които плащате.
Преброяването установява броя на хората към 00.00 часа на 1 февруари 2011 г. Сведенията, които попълвате за себе си и своето домакинство, се отнасят към този момент (Вашата възраст, работа, брой деца и т.н.). Чрез него ще разберем за всеки град и село:
• колко е обичайно (постоянно) живеещото население;
• колко са временно присъстващите лица, които живеят там за период по-малък от една година;
• колко са временно отсъстващите лица поради командировка, обучение, гостуване за период по-малък от една година.