Националният ни тим по волейбол постигна една от най-великите си победи в Световната лига, след като би домакина САЩ с 3:2 във втория мач между двата тима в Чикаго в рамките на Световната лига.

След вчерашната катастрофална загуба от "янките", момчетата на Мартин Стоев се завърнаха по-амбицирани от всякога. В този драматичен мач от Група С България, пред 4000 "трикольори" в зала "Сиърс Център" в Чикаго, доказа, че е световна волейболна сила и то непосредствено преди надпреварата в Пекин.

Първият гейм завърши 25:12 в полза на домакините. Рууни откри резултата, американците бележеха точка след точка, а нашите сервиси бяха отчайващи. Това доведе и до солидната разлика в резултата. Без Казийски, Николов, Иванов и Константинов хилядите привърженици на нашите бяха сигурни, че ще преживеят снощния яд. Въпреки скандирането "Българи, юнаци", блокадата ни куцаше и чак накрая възпитаниците на Стоев се амбицираха, но беше твърде късно за обрат.

"Трикольорите" като че ли се поуспокойха във втория гейм. Веднага се забеляза стабилността в посрещането и разнообразието в атаката. Мартин Стоев концентрира играчите върху блокадата.

След 2 последователни атаки на Пенев поведохме с 10:7. Американците прекалиха с комфорта си от първия гейм,а нашите разкрепостиха играта си. Похвала във втория гейм заслужава Андрей Жеков. Нашите наелектризираха трибуните и съвсем заслужено стигнаха до крайното 25:16. Двата отбора размениха ролите си и България диктуваше случващото се.

Третият гейм започна драматично. Двата тима си разменяха точки, играта беше равностойна. Отново сервисът ни изигра лоша шега. Лий допринесе за това американците да поведат с 11:10. След блокаут изравнихме. Методи Ананиев влезе с мисията да подобри сервиса на "трикольорите".

Поведохме с 20:18, публиката се събуди и запя за българската победа. Две поредни великолепни изяви на Жеков промениха резултата на 22:19 в наша полза. Спокойствие беше нужно на нашите, за да вземат гейма и те го направиха. След уникално разиграване след сервис на Ананиев, България от 24:20 директно записа гейма в собствената си графа.

Поизмориха се възпитаниците на Стоев в четвъртия гейм. Не можаха да организират атаката, а и след 2 спечелени гейма поред, умората си каза своето. Повторихме първата част и отново загубихме с 25:12. Американците отново напреднаха и беше невъзможно да бъдат застигнати. На края на частта нашите отбелязаха 4 поредни точки, но шансът бе на страната на домакините въпреки хубавата българска серия.

В тайбрека трябваше да се реши всичко.

Той започна зле за нашите - 0:3. Все пак успяхме да изравним на 5:5. Бол няколко пъти се намеси решаващо за САЩ. При 9:8 за нас реферите отсъдиха изключително спорна топка в полза на домакините. Всичко изглеждаше безвъзврастно загубено при 11:13.

Тогава Мартин Стоев вкара съименника си Пенев. След четири сервиса на посрещача на Лукойл Нефтохимик  постигнахме четири безответни точки! Велико!

Страхотната българска публика в Чикаго ликуваше, а волейболните ни национали, водени от Мартин Стоев, доказаха, че са много повече от "юнаци", макар и не в титулярен състав. Публиката пя само за победа с цяло гърло и я получи. И то каква!

САЩ – БЪЛГАРИЯ 2:3 (25:12, 16:25, 20:25, 25:12, 13:15)

САЩ: Шон Рууни 20, Дейвид Лий 10, Райън Милър 9, Райли Селмън 12, Кевин Хансен 4, Гейбриъл Гарднър 16 – Ричърд Ламбърн – либеро 1 (Уилям Приди 1, Клейтън Стенли 2, Лой Бол 1)

Старши-треньор: Хю МакКъчън (Нова Зеландия)

БЪЛГАРИЯ: Христо Цветанов 8, Андрей Жеков 2, Красимир Гайдарски 7, Данаил Милушев 3, Тодор Алексиев 9, Мартин Пенев 10 – Теодор Салпаров – либеро (Боян Йорданов 19, Иван Станев 1, Методи Ананиев 5, Цветан Соколов 1)

Старши-треньор: Мартин Стоев.