Националният отбор на България по волейбол за мъже претърпя драматична загуба с 2:3 (21:25, 17:25, 25:23, 25:23, 12:15) от домакина Аржентина на тристранния приятелски турнир "Копа Лансамиенто". Мачът се игра пред 2500 зрители в зала "Анхел Мелвисино" на спортния комплекс "Естадио Полидепортиво" в Санта Фе. Нашите момчета успяха да изравнят резултата, след като загубиха първите два сета, но в тайбреха отстъпиха на "гаучосите".

Мачът бе пряк спор за първото място, тъй като и момчетата на Силвано Пранди, и аржентинците победиха третия участник в турнира - Чили, с по 3:0.

В сравнение с мача срещу Чили, селекционерът Силвано Пранди предпочете да започне мача с Виктор Йосифов вместо Николай Николов като титуляр в центъра. България поведе с 20:18 в първия гейм, но след 3 аса на Густаво Шолтис „гаучосите” успяха да обърнат гейма до 25:21. Силната игра на Шолтис и компания от линията за изпълнение на начален удар продължи и във втория гейм и, въпреки проблясъци в играта на посрещачите Матей Казийски и Тодор Алексиев, аржентинците взеха втората част с разлика.

За третия гейм Пранди пусна в игра Цветан Соколов, Теодор Тодоров и Николай Николов и българите започнаха да се връщат в мача. Между първото и второто техническо прекъсване България пое инициативата, стигна до 3 точки аванс при 16:13 след блокада на Ники Николов и на 4 точки при 18:14 след блокада на Казийски. Цветан Соколов затвори гейма при 25:23.

Четвъртата част се разви по подобен сценарий. С чудесна игра на Андрей Жеков, Тодор Алексиев и влезлият на смяна Валентин Братоев трикольорите успяха са стопят 4 точки преднина за домакините след 5:9, за да може отново Цветан Соколов да сложи точка на гейма за 25:23 и да прати мача в тайбрек.

Българските национали стартираха отлично в 5-ия гейм и с отлични изяви на Цветан Соколов и Тодор Алексиев поведоха с 8:5 при техническото прекъсване. Тук обаче се намеси аржентинският резервен диагонал Лукас Чавес, който отбеляза ключови точки за домакините, включително и ас, с който сложи точка на гейма при 15:12 и мача за 3:2.

Турнирът в Аржентина бе част от подготовката на играчите на Професора за Световната лига. В първите две срещи Матей Казийски и компания гостуват на Бразилия на 4 и 5 юни.

На двата отбора предстои още една приятелска среща днес от 22.00 ч.

АРЖЕНТИНА - БЪЛГАРИЯ 3:2 (25:21, 25:17, 23:25, 23:25, 15:12)
АРЖЕНТИНА: Лусиано Де Секо 3, Густаво Шолтис 13, Алехандро Спайич 14, Себастиан Соле 12, Гийермо Гарсия 13, Лукас Окампо 15, Пабло Меана-либеро (Хавиер Филарди, Лукас Чавес 11, Николас Уриарте 1, Гастон Джани)
Старши треньор: Хавиер Вебер
БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 3, Владимир Николов 5, Виктор Йосифов 5, Христо Цветанов 1, Матей Казийски 11, Тодор Алексиев 19 - Теодор Салпаров-либеро (Цветан Соколов 14, Николай Николов 4, Теодор Тодоров 1, Валентин Братоев 5, Георги Братоев, Владислав Иванов-либеро)
Старши треньор: Силвано Пранди

СЪДИИ: Роландо Чолакян - Марсело Пиеробон
ЗАЛА: "Анхел Малвисино", Санта Фе