България записа втората си поредна загуба в квалификациите за ЕвроБаскет 2015. Воденият от Георги Младенов отбор игра силно, но отстъпи в гостуването си на Черна гора с 64:70 след продължение.

Срещата започна по отличен начин за българите, които още от самото начало напипаха правилния ритъм в нападение и бързо поведоха с 11:3. Разликата продължи да расте, за да достигне 18:6 три минути преди края на първата част. Павел Маринов, който замести контузения капитан Христо Николов се включи отлично, а след 10 изиграни минути България имаше много добра преднина – 20:11.

Черна гора се съвзе през втората четвърт и на няколко пъти изравняваше резултата, а минута преди почивката дори успя да поведе за първи път с 31:32, но кош на Костадин Маршавелски върна българите начело – 33:32 след едно полувреме.

Второто полувреме стартира с добра българска серия и националите ни дръпнаха с шест точки – 42:36. Отговорът на домакините не закъсня и те изравниха до 42:42 след шест безответни точки, но след сирената за край на третата част, на таблото в зала „Морача” отново имаше точка преднина за България – 45:44.

Последната част се превърна в истинска битка, в която първо Черна гора успя да поведе с 47:51, но България отново се събуди, а Александър Везенков се разигра и реализира няколко коша, след които нашите пак бяха напред – 58:56 четири минути преди края. Рочести и Голубович изведоха черногорците напред - 58:60, но Станимир Маринов възстанови равенството с кош за 60:60 две минути преди финалната сирена.

В оставащите две минути и двата тима пропуснаха по няколко стрелби, а след неуспешна атака на Драгичевич две секунди преди края мачът бе изпратен в продължение.

В допълнителните пет минути Драгичевич се изяви като лидер на черногорците и помогна на своя отбор да дръпне напред с 61:66, а българите пропуснаха първите си четири стрелби. Костов намали до 63:66, но Драгичевич отговори моментално за 63:68 при оставащи 43 секунди. Времето не стигна на българите за обрат и те отстъпиха с 64:70.

Александър Везенков бе най-резултатен с 14 точки, 8 борби и 2 асистенции. Павел Маринов и Чавдар Костов добавиха по 11 точки, а Станимир Маринов остана с 9.

За победителите Владимир Драгичевич бе на крачка от "дабъл-дабъл" с 20 точки и 9 борби, докато Никола Иванович и Владимир Голубович завършиха съответно с 12 и 10 точки.

В неделя България приема Израел от 20.30 часа в зала "Универсиада". Израел победи като гост Холандия с 66-57.

ЧЕРНА ГОРА - БЪЛГАРИЯ 70:64 (11:20, 21:13, 12:12, 16:15, 10:4)

ЧЕРНА ГОРА: Никола Иванович 12, Сеад Шехович 9, Владимир Михайлович 9, Владимир Драгичевич 20, Неманя Радович 7 (Суад Шехович 2, Владимир Голубович 10, Тейлър Рочести 4, Милко Биелица, Алекса Попович 3, Милош Борисов)

БЪЛГАРИЯ: Божидар Аврамов 7, Чавдар Костов 11, Павел Маринов 11, Александър Везенков 14, Николай Върбанов 7 (Станимир Маринов 9, Димитър Димитров, Асен Великов 2, Костадин Маршавелски 3, Павлин Иванов, Христо Захариев, Александър Янев)