При 72-70 за Лукойл Академик секунди преди края Балкан изпълни два наказателни удара, вкара първия, а след това взе борбата и имаше последна атака. Стрелбата на Дурчев зад дъгата изправи на крака всички в залата, но не бе точна. За огромно съжаление на играчи и треньори на Балкан, както и за привържениците на отбора, които преобладаваха в спортния комплекс в Правец.

До този момент се стигна, след като при оставащи до края 32.6 секунди резултатът бе равен 69-69. Павлин Иванов от Лукойл Академик  хладнокръвно стреля от тройката и успя.

Финалът на този мач много приличаше на първата среща от миналогодишната финална серия, когато при 82-81 за Лукойл Академик балканци пропуснаха да вкарат секунди преди края.

Не бяха много специалистите, които очакваха такъв сериозен отпор на Балкан. Още повече че бе без двама играчи, получили контузии преди финалната серия - Стоян Петков и Марко Бръкич. Зелените обаче не само затрудниха максимално своя съперник, но и в немалка част от времето доминираха и бяха напред в резултата. След 20-17 за домакините те направиха силна втора четвъртина, в която минута и 40 секунди преди края й имаха аванс от 11 точки - 51-40. След което обаче с 6 последователни точки Лукойл Академик намали пасива си до 6 - 36-42.

Балканци продължиха да играят силно и след почивката и три минути преди края на третия период имаха преднина от 7 точки - 51-44, но позволиха изравняване 53-53 след половин час игра.  Веднага след паузата зелените отново излязоха напред 58-53, но Лукойл Академик направи силна серия за 67-61. Балкан обаче отново застигна своя съперник с кошове на Фортънбъри и Дурчев при 69-69.

Момчетата в зелени екипи се раздадоха максимално в тази първа среща от финалната серия. Фортънбъри бе най-резултатен с  25 точки, Дурчев отбеляза 18, с по 7 са Върбанов и Цветкович, 4 има Мартин Маринов, с 3 е Острев, който игра само 12 минути, тъй като още в средата на втората част натрупа 4 лични нарушения, по 2 добавиха Николай Маринов, Кочев и Александров.

За Лукойл Академик  с 14 точки е Шакич, по 13 вкараха Захариев и Иванов.

Вторият мач от финалната серия е отново в Правец и е в четвъртък, 19 май от 18.00 ч.